dnes je 21.11.2024

Input:

25/1984 Zb., Vyhláška Slovenského úradu bezpečnosti práce na zaistenie bezpečnosti práce v nízkotlakových kotolniach

25/1984 Zb.
VYHLÁŠKA
Slovenského úradu bezpečnosti práce
z 22.decembra 1983
na zaistenie bezpečnosti práce v nízkotlakových kotolniach
Slovenský úrad bezpečnosti práce ustanovuje po dohode s príslušnými ústrednými orgánmi štátnej správy podľa § 5 ods. 1 písm. d) zákona č. 174/1968 Zb. o štátnom odbornom dozore nad bezpečnosťou práce:
§ 1
Rozsah platnosti
Vyhláška ustanovuje povinnosti organizáciám a ich pracovníkom pri projektovaní, zriaďovaní, umiestňovaní a prevádzke nízkotlakových kotolní (ďalej len „kotolne”), v ktorých je súčet menovitých tepelných výkonov nízkotlakových kotlov (ďalej len „kotly”) väčší ako 50 KW.
§ 2
Základné pojmy
Na účely tejto vyhlášky sa považuje za
a)  kotolňu priestor, v ktorom sú umiestnené kotly
1. teplovodné s najvyššou pracovnou teplotou vody do 115 st. C vrátane, 2. parné s konštrukčným pretlakom kotlov do 0, 07 MP a vrátane, 3. kvapalinové, ktorých pracovná teplota kvapaliny neprevyšuje bod varu pri pretlaku 0, 07 MP a. Pritom nie je rozhodujúce, či v jednej kotolni sú kotly rovnakého typu; b) parný kotol zariadenie, v ktorom sa vyrába para s menovitým pretlakom najviac 0, 07 MP a spaľovaním pevných, kvapalných alebo plynných palív, prípadne využívajúce elektrickú energiu; c) teplovodný kotol zariadenie, v ktorom sa ohrieva voda na najvyššiu výstupnú teplotu 115 st. C spaľovaním pevných, kvapalných alebo plynných palív, prípadne využívajúce elektrickú energiu; d) kvapalinový kotol zariadenie, ktoré má trvalú kvapalinovú náplň vzduchotesne uzavretú v kotlovom telese; e) kotlové zariadenie technické zariadenie na výrobu pary alebo teplej vody, pozostávajúce z kotla alebo niekoľkých kotlov a zariadenia potrebného pre prevádzku kotla alebo s prevádzkou súvisiace; f) výhrevnú (teplonosnú) plochu stien častí kotla, ktorými sa odovzdáva teplo pracovnej látke; g) menovitý tepelný výkon kotla množstvo tepla za jednotku času, ktoré musí kotol trvalo odovzdávať teplonosnej látke pri predpísaných podmienkach v ustálenom stave, pri použití paliva predpísaného výrobcom; h) ťah kotla rozdiel medzi statickým tlakom v mieste vstupu spaľovacieho vzduchu do kotla a statickým tlakom v mieste odvodu spalín z kotla; ch) konštrukčný pretlak najvyššia prípustná hodnota pretlaku v kotle, ktorá je základom pre pevnostný výpočet kotla; i) občasnú obsluhu kotla pravidelná kontrola kotla kuričom v lehotách určených v návode na obsluhu a prevádzku kotlov a v prevádzkovom poriadku kotolne; j) trvalú obsluhu kotla obsluha, pri ktorej sa môže kurič len krátkodobo vzdialiť od kotla, pokiaľ zostane v dosluchu signalizačného zariadenia, ktoré dáva impulz pri poklese pracovného pretlaku pod minimálnu hodnotu a pri dosiahnutej najvyššej teplote výstupnej vody pri teplovodných kotloch a pri parných kotloch pri poklese hladiny vody pod najnižšiu prípustnú hranicu; k) samostatný objekt priestorovo ucelená stavba, ktorá plní vymedzenú účelovú funkciu; l) rekonštrukciu kotla zásah do celku kotla už zhotoveného, pri ktorom sa menia parametre kotla oproti pôvodnému stavu.
§ 3
Projektová dokumentácia kotolne
(1) Projektovú dokumentáciu kotolne so súčtom menovitých tepelných výkonov