dnes je 27.12.2024

Input:

93/1985 Zb., Vyhláška Slovenského úradu bezpečnosti práce a Slovenského banského úradu o zaistení bezpečnosti práce pri stabilných zásobníkoch na sypké materiály

93/1985 Zb.
VYHLÁŠKA
Slovenského úradu bezpečnosti práce a Slovenského banského úradu
z 25. októbra 1985
o zaistení bezpečnosti práce pri stabilných zásobníkoch na sypké materiály
Slovenský úrad bezpečnosti práce ustanovuje podľa § 5 ods. 1 písm. d) zákona č. 174/1968 Zb. o štátnom odbornom dozore nad bezpečnosťou práce a Slovenský banský úrad podľa § 57 ods. 1 písm. d) zákona č. 41/1957 Zb. o využití nerastného bohatstva (banský zákon) a podľa § 10 písm. a) zákona Slovenskej národnej rady č. 42/1972 Zb. o organizácii a o rozšírení dozoru štátnej banskej správy po dohode s príslušnými ústrednými orgánmi:
Úvodné ustanovenia
§ 1
Rozsah platnosti
Vyhláška sa vzťahuje na organizácie a ich pracovníkov pri konštruovaní, výrobe, prevádzke, obsluhe, údržbe, opravách a rekonštrukciách stabilných zásobníkov na sypké materiály.
§ 2
Výklad pojmov
(1) Stabilné zásobníky na sypké materiály sú podľa tejto vyhlášky zásobníky trvalo alebo dočasne zabudované nad zemou, pod zemou alebo pod úrovňou podlahy s vnútorným horizontálnym priemerom kruhu najmenej 1000 mm alebo s nekruhovým prierezom, ktorého priemer vpísanej kružnice je aspoň 1000 mm, v ktorých možno skladovať sypké materiály vo výške presahujúcej 1500 mm (ďalej len „zásobníky”); nepovažujú sa za ne zásobníky, ktoré vznikli razením banských diel v prírodných horninových štruktúrach.
(2) Sypké materiály sú také materiály, ktoré sa skladajú z jednotlivých častíc a nemajú inú súdržnosť ako súdržnosť pôsobenú trením; ich množstvo sa udáva objemom alebo hmotnosťou.
Konštrukcia a výroba zásobníkov
§ 3
(1) Tvar, rozmery, konštrukčný materiál a vyhotovenie1) zásobníkov musia zodpovedať vlastnostiam skladovaných sypkých materiálov (najmä vzhľadom na ich sklon k samovznieteniu, na ich chemickú reaktívnosť, agresivitu) a musia byť volené s ohľadom na zamedzenie alebo čo najväčšie zníženie prašnosti pracovného prostredia a hladiny hluku.2) Súčasne musia zabezpečovať ich rovnomerné vyprázdňovanie buď samočinne, alebo za pomoci technických zariadení (vibrátory, pneumatické vankúše, prevzdušňovače, miešadlá a pod.).
(2) Konštrukcia zásobníkov na horľavé sypké materiály musí byť z nehorľavého materiálu. Vonkajší plášť týchto zásobníkov musí byť z nehorľavého materiálu alebo musí byť z vonkajšej strany opatrený ochranným náterom proti ohňu. Skúškou horľavosti musí mať takto upravený vonkajší plášť stupeň horľavosti skupiny C1 - ťažko horľavé.3) Účinnosť ochranného náteru zásobníka musí organizácia zodpovedná za jeho prevádzku (ďalej len „prevádzkovateľ”) preukázať záznamom o skúške horľavosti.
(3) Zásobníky určené na skladovanie sypkých materiálov, pri ktorých môže nastať pri prevádzke náhle zvýšenie tlaku (napr. pri explózii), musia byť vybavené zariadením umožňujúcim uvoľnenie tlakovej vlny (napr. výbušnou klapkou, prietržnou membránou) do bezpečného priestoru.
(4) Do zásobníkov na sypké materiály, ktoré môžu vytvoriť výbušnú zmes, nesmie sa montovať zariadenie, ktoré môže privodiť výbuch.
(5) Zásobníky na sypké materiály, ktoré účinkom nízkych teplôt zamŕzajú a sú určené aj na prevádzku v období mrazov,
Najnovšie články
viac článkov